Gospodarne Gospodynie - podsumowanie projektu; przepisy, fotorelacja

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie zakończył projekt zrealizowany

w ramach umowy zawartej z Województwem Pomorskim pt. ,,GOSPODARNE GOSPODYNIE - szkolenie i warsztaty dla KGW na temat wykorzystania bioodpadów w kuchni i w ogrodzie’’. 

 

  W ostatnią sobotę września w naszym domu kultury w Chmielnie zorganizowaliśmy wydarzenie pt. ,,Gospodarne Gospodynie - szkolenie i warsztaty dla KGW na temat wykorzystywania bioodpadów w kuchni i w ogrodzie". W celu upowszechnienia idei ZERO WASTE wśród gospodyń wiejskich,  zaprosiliśmy prelegentów.

Klaudia Sidorowicz opowiedziała o wykorzystaniu bioodpadów w ogrodach, o permakulturze, kompostowaniu, a przedstawiciele firmy Regionalne Centrum Mikroorganizmów Brunka Natural Marek Brunka  zaprezentowali możliwości wspomaganie procesu rozwoju warstwy próchniczej w glebie i szerokie możliwości stosowania probiotyków.

Przerwa kawowa również była okazją do promowania idei zero WASTE:

- Ekobabki - Koło Gospodyń Wiejskich przygotowały degustacje z produktów, które często uznajemy za odpadki. Były m. in. konfitura ze skórek arbuza, chipsy z listków brukselki, pesto z podagrycznika, kotlety z wytłoczyn z buraka...

- Podczas warsztatów uczestniczki wydarzenia przygotowały wraz z Ekobabkami i kucharzem Tomaszem Grzegorzewskim  te i inne zaskakujące smakołyki. 

Nabyta wiedza  posłuży do przeciwdziałania marnotrawieniu produktów, zmniejszenia wytwarzania śmieci poprzez ciekawe spożytkowanie odpadów. Prelegenci wykazali, że wiele rzeczy może dostać drugie życie, a poprzez to pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. 

 

 

Projekt zrealizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie w ramach umowy zawartej z Województwem Pomorskim z dofinansowaniem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich."Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.



Konkurs Plastyczno - Literacki ,,Ksiądz Hilary Jastak widziany moimi oczami"

 

Wszystkich uczniów klas 0 - III oraz klas IV - VIII Szkół Podstawowych w Gminie Chmielnie zapraszamy do udziału w Konkursie Plastyczno- Literackim ,,Ksiądz Hilary Jastak widziany moimi oczami", zorganizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie Oddział Chmielno oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

 

Głównym założeniem konkursu jest przybliżenie uczniom postaci ks. Hilarego Jastaka, rozwijanie kreatywności dziecięcych talentów plastycznych jak i literackich, także rozwijanie zainteresowań regionem, historią i tradycją oraz kształtowanie poczucia własnej tożsamości. Zadaniem uczestników z klas 0- III jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej ks. Hilarego Jastaka (format pracy A4), uczniowie klas IV - VIII mają za zadanie wykonać malunek na szkle (format pracy dowolny). Młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz dorośli mają za zadanie napisać felieton.

 

Wszystkie prace zostaną nagrodzone dyplomami. Prace przyjmujemy do 21 października 2024 r. w Domu Kultury w Chmielnie. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się
25 października 2024 roku o godzinie 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Podczas uroczystości ks. bp. Arkadiusz Okrój wygłosi prelekcję o życiu i twórczości ks. H. Jastaka.

 

REGULAMIN KONKURSU



Jubileusz 40 - lecia Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielanie"

20 października br. o godzinie 16:00 odbędzie się kolejny Jubileusz z okazji 40-lecia działalności Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Chmielanie". Wydarzenie to odbędzie się na Sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. WSTĘP WOLNY.









Premiera filmu „Kaszubscy Książęta” na zamku w Szczecinie

Było to absolutnie wyjątkowe wydarzenie przez wzgląd na kilka aspektów. Po raz pierwszy bowiem podjęto w filmie dokumentalnym tematykę książąt kaszubskich, po wtóre premiera tego filmu odbyła się w wielce zaszczytnych murach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w którym przez wieki rządziła dynastia zachodniopomorskich Gryfitów.

Głównym sprawcą tego wydarzenia był dr Eugeniusz Pryczkowski, scenarzysta i realizator filmu.

- Od lat nosiłem się z takim zamiarem. Tym bardziej jestem niezwykle dumny, że tu właśnie mogłem jego efekt po raz pierwszy pokazać – mówił tuż po projekcji, dodając i jednocześnie zwracając się do obecnego na wypełnionej sali kinowej prof. Edwarda Rymara: – Z materią filmową jestem związany od wielu lat. Nie ma ona dla mnie wielkich tajemnic. Najbardziej jednak obawiam się, czy udźwignąłem ciężar tego arcytrudnego filmu od strony merytorycznej.

Profesor, obecnie najwybitniejszy znawca dziejów książęcych Pomorza, autor wiekopomnego dzieła o tytule „Rodowód książąt pomorskich” z zadowoleniem stwierdził: - Absolutnie, film jest dobry!

Taka rekomendacja jest najlepszą recenzją filmu, do którego realizacji przyczyniło się sporo osób. Wśród nich byli także obecni na sali prof. Kazimierz Kozłowski oraz dr Ryszard Stoltmann – prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szczecinie. On pełnił honory gospodarza spotkania.

- Jestem niezwykle wdzięczny za podjęcie tej dla nas tak ważnej tematyki i zaprezentowanie jej u nas. Dzięki temu spotkaniu do oddziału wstąpiło trzech nowych członków, którzy przybyli specjalnie, by obejrzeć ten film. Wszyscy mają korzenie w okolicach Kartuz – wyjaśniał przédnik ze Szczecina, także o kartuskich korzeniach.

Na spotkaniu prezes osobiście wręczył nowej członkini legitymację członkowską. Na film przybył także młody entuzjasta kaszubszczyzny z Koszalina, Mikołaj Nurzyński, który samodzielnie nauczył się języka przodków tej ziemi.

- Jak włączëc młodëch w dzejanié dlô kaszëbiznë – pytał po kaszubsku młody mieszkaniec zachodniego Pomorza, co wzbudziło nie lada sensację. Istotnie, tematyka żywotności języka podejmowana była równie często jak książęce dzieje Kaszubów podczas bardzo ożywionej dyskusji. Włączyła się w nią także Teresa Kalina – przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, podkreślając, że gorąco popiera pomysł nazwania Trasą Kaszubską budowanej autostrady Gdańsk – Szczecin.

Dyskusja potwierdziła dużą potrzebę powstawania takich filmów. Odnosiła się także do drugiego z prezentowanych tego wieczora dokumentu o tytule „Do morza przez serca Kaszubów”, gdzie również zaistniał bardzo istotny wątek szczeciński. W całym toku dyskusji wybrzmiewała kwestia, że Kaszuby w wiekach średnich – zgodnie z badaniami prof. Gerarda Labudy – sięgały od Wisły po Odrę i stanowiły dwa księstwa.

- To jest wciąż ogromne pole dla badaczy. Przygotowałem już kolejną książkę o Bogusławie Wielkim. Czekam na jej wydanie – poinformował prof. E. Rymar.

Znakomicie się odczuwało, że dla społeczności skupionej w oddziale ZKP w Szczecinie filmowe spotkanie stanowiło niezwykle dynamiczne i inspirujące doświadczenie. Zrodziły się już kolejne pomysły. Na pewno wkrótce będą realizowane. Podobnie jak przed kilkoma laty postawiono przy katedrze głaz upamiętniający obecność Kaszubów na tych ziemiach. Przy nim liczna delegacja złożyła na koniec wieczoru wiązanki kwiaty. W imieniu wojewody zachodniopomorskiego kwiaty złożyła też Nelli Kopańska. (jd)



Gospodarne gospodynie-szkolenie i warsztat dla KGW

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie realizuje

projekt pt. GOSPODARNE GOSPODYNIE - szkolenie i warsztaty dla KGW

na temat wykorzystania bioodpadów w kuchni i w ogrodzie.

 

Wydarzenie adresowane do Kół Gospodyń Wiejskich,

odbędzie się 28 września 2024 r. od godz. 10:00

w Domu Kultury w Chmielnie ul. Gryfa Pomorskiego 20.

 

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału.

Więcej informacji i rejestracja dostępna na www.chmielno.naszgok.pl.

 

 

 

  Założeniem projektu jest upowszechnienie wiedzy wśród gospodyń wiejskich na temat możliwości efektywnego wykorzystywania w kuchni i w ogrodzie bioodpadów powstających w gospodarstwach domowych. Nabyta wiedza ma posłużyć do przeciwdziałania marnotrawieniu produktów, zmniejszenie wytwarzania śmieci poprzez ciekawe spożytkowanie odpadów, pokazanie, że wiele rzeczy może dostać drugie życie, a poprzez to pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. 

 

Projekt realizowany w ramach umowy zawartej z Województwem Pomorskim z dofinansowaniem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie ".

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 

"Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 



Wernisaż wystawy plastycznej

  23 wrześna 2024 w Domu Kultury w Chmielnie odbył się wernisaż wystawy plastycznej pt. "Piękny, czysty świat", którą  współtworzyliśmy z przedszkolakami z Gminy Chmielno z okazji Światowego Dnia Sprzątania Świata.

 

Partnerem wydarzenia było Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Chmielnie. Prezes Tomasz Maszke przekazał atrakcyjne nagrody dla dzieci.  Dom Kultury przygotował dla uczestników książeczki edukacyjne o segregacji śmieci.

Po rozdaniu upominków, wspólnym malowaniu, dzieci przeszły do Kina za Rogiem w Chmielnie, gdzie obejrzały film przyrodniczy pt. ,,Woda i las. Źródło życia na Ziemi”

 

Wydarzenie zaplanowano jako działanie podnoszące świadomość ekologiczną wśród najmłodszych mieszkańców gminy Chmielno.

Autorami prac były dzieci z Gminy Chmielno:

- Przedszkole "Baśniowa Kraina" z Chmielna

- Przedszkola w Garczu przy SP Kożyczkowo,

- Przedszkole przy Szkole Podstawowej im. majora Henryka Sucharskiego w Chmielnie.

 

Wystawa jest dostępna w Sali Widowiskowej GOKSiR w Chmielnie codziennie do końca września - zapraszamy.

 

Fotorelacja z wydarzenia

 



Drużyny Energii - 3 szkoły z Pomorza w finale VII turnieju

 

Trzy szkoły z Pomorza zakwalifikowały się do turnieju finałowego VII edycji Drużyny Energii:

 

  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty w Kościerzynie
  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Jastarni
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Zdobywcą Pucharu Drużyny Energii została Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty w Kościerzynie! Zapraszamy do zapoznania się z poniższą informacją prasową - znajdą w niej Państwo informacje na temat przebiegu wydarzenia.

Gratulacje dla zwycięskiej drużyny

 

Zachęcamy również do odwiedzania strony DruzynaEnergii.pl oraz naszych profili na Facebooku i Instagramie gdzie znajdą Państwo dodatkowe informacje o projekcie oraz relacje fotograficzne.

Emocjonujący finał Drużyny Energii zakończył kilkutygodniowe zmagania sportowe, w których rywalizowało 319 szkół z całej Polski. Uczniowie wykonali 121 tys. ćwiczeń, a nauczyciele przesłali ponad 5 700 filmów dokumentujących trenującą młodzież. ...

CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

 

 

·         Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty w Kościerzynie

·         Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Jastarni

·         Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

 



poprzednim miesiącu październik 2024 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6
week 41 7 8 9 10 11 12 13
week 42 14 15 16 17 18 19 20
week 43 21 22 23 24 25 26 27
week 44 28 29 30 31
Brak wydarzeń
na_kaszubach_1_20140420_19548667.jpgchmielno_2_20120603_1074415616.jpgjeziora_i_rzeki_regionu_szwajcarii_kaszubskiej_3.jpgkartuzja_w_maju_4_20140525_1207979026.jpgkapliczka_przy_drodze_3_20130304_1812376456.jpgchmielno_4_20120603_1788366888.jpgkartuzy_miasto_2_20120603_1992993366.jpgkartuzja_w_maju_3_20140525_1386059738.jpgkapliczka_przy_drodze_1_20130304_1640168400.jpgjeziora_i_rzeki_szwajcarii_kaszubskiej_3.jpgjeziora_i_rzeki_regionu_szwajcarii_kaszubskiej_1.jpgjeziora_i_rzeki_regionu_szwajcarii_kaszubskiej_4.jpgjeziora_i_rzeki_szwajcarii_kaszubskiej_1.jpgjarmark_dominikaski_2012_5_20120805_2013462218.jpgna_kaszubach_2_20140420_1491872231.jpgjeziora_i_rzeki_regionu_szwajcarii_kaszubskiej_2.jpgpowiat_kartuski_53_20130211_1696988563.jpgjarmark_dominikaski_2012_9_20120805_1088210079.jpgna_kaszubach_10_20140420_1838024026.jpgfauna_i_flora_na_kaszubach_8_20130513_1260156359.jpg
SzwajcariaKaszubska.pl
Projekt i wykonanie: StudioArt.biz

Masz starą wersję przeglądarki.

Aby poprawnie korzystać ze strony uaktualnij ją.